Spory sądowe dotyczyć mogą wszystkich spraw, których nie udało się zakończyć polubownie bądź w drodze mediacji, a chcemy uzyskać korzystne dla siebie rozwiązanie, tj. np. wyegzekwować należność od dłużnika, rozwieść się lub uzyskać odszkodowanie. Wyrok wydany przez sąd podlega realizacji w postępowaniu egzekucyjnym, co oznacza, że mając go, możemy skutecznie ściągnąć należność lub domagać się od drugiej strony określonego zachowania (np. przestrzegania ustalonych przez sąd kontaktów z dziećmi itp.).
Głównym zadaniem radcy prawnego lub adwokata w postępowaniu sądowym jest należyta reprezentacja Klienta i zadbanie o jego interesy na każdym etapie procesu. Reprezentacja taka obejmuje zarówno uczestnictwo w rozprawach (słuchanie Klienta, świadków, składanie stosownych wniosków do protokołu rozprawy), jak i sporządzanie wszelkich wymaganych w toku sprawy pism procesowych (w tym odpowiedzi na pisma drugiej strony). Pełnomocnik dba o właściwy przebieg postępowania, wcześniej zaś opracowuje i ustala z Klientem taktykę procesową, pomaga też przygotować się np. do przesłuchania, co z kolei pomaga Klientowi zmniejszyć stres z tym związany.
Pełnomocnik – w uzgodnieniu z Klientem – „kieruje” procesem na każdym etapie postępowania. Wskazuje najkorzystniejsze rozwiązania procesowe, reaguje na bieżąco na działania przeciwnika procesowego, pilnuje terminów sądowych, ustala strategię procesową i czuwa nad przebiegiem całego postępowania. Pełnomocnik omawia z Klientem każdy etap postępowania i na bieżąco informuje go o działaniach w sprawie. Wsparcie profesjonalnego pełnomocnika obejmuje też często pomoc „pozaprawną”, szczególnie w tak delikatnych sprawach, jak np. sprawy rozwodowe czy odszkodowawcze (szczególnie te związane z wystąpieniem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź śmiercią kogoś bliskiego). Sprawy takie dotykają często kwestii związanych z psychologią, a samo postępowanie wymaga wyczucia – i wczucia się w często złożoną i skomplikowaną sytuację Klienta.
Opłaty sądowe w sprawach o zapłatę uregulowane są w ustawie o kosztach sądowych i zależą od rodzaju sprawy oraz wysokości kwoty, o jaką występujemy do sądu. W sprawach, w których Klient nie ma środków na pokrycie opłaty, możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych. W trakcie trwania procesu mogą też dojść dodatkowe opłaty, gdy np. konieczne jest sporządzenie opinii biegłych (co jest regułą np. w sprawach odszkodowawczych) bądź uzyskanie opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (w przypadku spraw rozwodowych).
Wyrok lub nakaz w postępowaniu przed sądem kończy wprawdzie samo postępowanie sądowe, w praktyce jednak często konieczne okazuje się skierowanie danej sprawy do komornika. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy druga strona nie chce zrealizować wyroku, tj. np. nie chce w dalszym ciągu zapłacić nam kwoty, na którą opiewa wyrok. W takiej sytuacji pomoc profesjonalnego pełnomocnika obejmuje również postępowanie egzekucyjne i realne odzyskanie konkretnej należności lub wykonanie wyroku w inny sposób (jeśli dotyczy np. kontaktu z dziećmi).
Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Włodarczyk
NIP: 6792770603
REGON: 121184041